Zaslúžime si našich politikov?

Autor: Jozef Vilček | 20.2.2012 o 7:54 | Karma článku: 10,49 | Prečítané:  4150x

Voľby sa blížia a podľa nálad spoločnosti to vyzerá tak, že neostane kameň na kameni. Som ďaleko od toho, že by mi to vadilo. Tvrdím, že potrebujeme nové tváre, nových politikov. Tí súčasní nám ukázali, čo vedia, denne v médiách predvádzajú rétorické praktiky snažiac sa nás ohúriť a presvedčiť o svojej nenahraditeľnosti. Samozrejme časti spoločnosti to vyhovuje, veď ryby sa najlepšie lovia v kalných vodách, ale čo zvyšných 99% ľudí, naozaj si to zaslúžia?

Pri sledovaní televíznej debaty s našimi presluhujúcimi politikmi som si spomenul na svojho prednášajúceho z Prahy, ako nám vysvetľoval striedanie politických elít. V tejto súvislosti spomenul Vilfreda Pareta (1848-1923) ako veľkého kritika demokracie, rovnosti a samosprávy, ktoré považoval len za hru elít, ako zabaviť masy. Pareto bol zneužitý talianskymi fašistami, keď vo svojej teórii mocenskej elity ospravedlňoval násilie ako prostriedok k podpore spoločenského systému. Rozhodne s ním nejde v mnohom súhlasiť, ale v čom vidím paralelu so súčasnosťou je rozdelenie a cirkulácia politických elít.

Podľa Pareta môžeme naše politické elity rozdeliť na líšky a levy. Líšky prefíkané a presvedčivé typy disponujúce schopnosťami k úspešnému ovládaniu más. Levy dávajúce masám pocit istoty a spolupatričnosti s lídrami. V našich podmienkach je levom SMER a líškami SDKÚ, KDH, MOST a SAS. K výmene elít obvykle dochádza preto, že líšky priveľa špekulujú a masy začnú byť nespokojné, túžiace po konzervatívnych, stabilných hodnotách, ktoré by mali priniesť levy.

Líšky prekombinovali svoju hru s eurovalom a pádom vlády a lev využil šancu, ponúkol líškam pomocný prst, ale bral celú ruku. Čo však obe strany prekvapilo, bolo zverejnenie spisu gorila. Gorila ľuďom ukázala to, o čom tušili, ale báli sa na to i myslieť. Momentálne tance parlamentných strán, ktorými sa snažia vyvolať dažde, ktoré by všetko zaliali a zakryli, už nepomáhajú.

Pareto zdôrazňuje, že ľudia najčastejšie nekonajú na základe logickej úvahy, ale pod tlakom okolností a až dodatočne vkladajú do svojho konania racionálne zdôvodnenie. Je to spôsobené tým, že podľa Pareta sa ľudia zúčastňujú boja elít len zdanlivo. Elity im neslúžia, plnia len úlohy vyvolencov. V našej situácii to až priveľmi pripomína „gorilí“ systém partokracie.

S Paretom sa dá súhlasiť aj v tom, že boj líšok a levov sprevádza neplnenie sľubov a programových hesiel, ktoré používali na aktivizovanie más. Jediné riešenie je využiť demokratické voľby a nahradiť elity novými ľuďmi a ak sa z nich stanú elity rovnaké ako tie staré, opäť ich vymeniť.

Ľudia si nezaslúžia, aby žili pod nadvládou goríl, nezaslúžia si byť klamaní, podvádzaní a okrádaní. Šťastná spoločnosť je taká, v ktorej medzi najchudobnejšími a najbohatšími je čo najmenší rozdiel. Naše stabilné a osvedčené strany však dokázali nožnice medzi majetnými a chudobnými iba roztvárať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?