Ako nám štát pomáha?

Autor: Jozef Vilček | 13.2.2012 o 7:38 | (upravené 13.2.2012 o 9:57) Karma článku: 11,31 | Prečítané:  4244x

Marec 2012 je zaujímavý mesiac z pohľadu predčasných volieb. Voľby 10. 3. 2012 nás samozrejme veľmi zaujímajú a ja za seba verím, že ľudia v nich využijú demokratickú možnosť ukázať jasné STOP presluhujúcim politikom, (ktorí dosiahli asi len to, že ľudia veria tomu, že sa máme zle preto, lebo inak to nejde). Okrem volieb je však marec spojený s každoročným podávaním daňových priznaní, preto sa chcem bližšie pozrieť na trendy, akým štát svojim daňovníkom (teda nám všetkým) „pomáha“.

Základné číslo = suma, od ktorej máme povinnosť zdaňovať príjmy a podať daňové priznanie, klesla z 2012,85€ na 1779,65€. Nezdaniteľná časť na daňovníka (odpočet zo základu dane) poklesla zo 4025,70€ na 3559,30€. Paušál remeselných živností pôvodne 60%, dnes 40%. Príjmy oslobodené od dane pokles z 925,95€ na 500€. Odpočet životnej poistky, doplnkového dôchodkového poistenia, či účelového sporenia pokles z 398,33€ na 0,-€. No a výber čísel zakončíme zamestnaneckou prémiou, ktorá nám klesla zo 157,04€ na 50,34€.

Vyššie prezentované čísla nie sú mojím výmyslom. Je to fakt. Je to výber zmien, ktoré už pri podávaní daňových priznaní v roku 2012 pocítime všetci. Štát prezentuje týmito zmenami pokračujúci trend a snaží sa od ľudí vytiahnuť čo najviac peňazí. Je otázne do akej miery sa to podarí, rozhodne však platí, že zmeny sú opäť v neprospech bežných ľudí.

O tom, že opatrenia, ktoré naši presluhujúci politici prijímajú, sú odtrhnuté od reality, svedčí aj vetička ktorú si požičiam od Finančného riaditeľstva SR, ktorou vysvetľuje zdaňovanie úrokov na vkladných knižkách. Citujem: „Upozorňujeme všetkých daňovníkov, hlavne poberateľov starobných dôchodkov a študentov, ktorých príjem z úrokov na vkladných knižkách a z peňažných prostriedkov bežných účtov nepresiahol v roku 2011 sumu 1779,65€, aby nepodávali daňové priznania k dani z príjmov za účelom vrátenia dane zrazenej zrážkou z týchto príjmov“.

Zrazená daň bude vrátená, len ak výška úrokov prekročí túto sumu. Ja by som si strašne rád pozrel koľko starobných dôchodcov a študentov má na vkladných knižkách a bežných účtoch príjem z úrokov nad 1779,65€. Je jasné komu toto opatrenie pomáha, určite nie starobným dôchodcom a študentom.

Na záver jedna myšlienka, ak by ste mali pocit, že len vytrhávam niekoľko čísel z komplexného problému, akým je daňové priznanie, urobte si jeden pokus. Vezmite si daňové priznanie akéhokoľvek zamestnanca fyzickej osoby, ktorých sa toto dotýka a urobte si ho podľa starých čísel. Vyšlo vám, že dnes zaplatíte viac dane? Prečo asi?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?