Máme rovnú daň, prečo nemáme rovné odvody?

Autor: Jozef Vilček | 6.2.2012 o 7:25 | Karma článku: 12,18 | Prečítané:  4357x

O spravodlivosti rovnej dane sme sa toho napočúvali mnoho. Na rozdiel od progresívnej dane je podľa jej zástancov fér, keď ľudia platia z každého eura rovnako, v našom prípade 19% štátu. Z akého dôvodu táto rovnosť prestáva platiť pri odvodoch, ktoré každý z nás odvádzať musí zo svojej hrubej mzdy?

V súčasnosti „každý“ zamestnanec platí zo svojej hrubej mzdy štátu odvody vo výške 13,4% a jeho zamestnávateľ odvody vo výške 35,2%. (Toto sa samozrejme týka zamestnanca v pracovnom pomere, v tomto článku neriešim pracujúcich dôchodcov, dohodárov, konateľov, spoločníkov a pod.). Zámerne som slovo každý v úvode tohto odstavca napísal v úvodzovkách. Pravda je totiž taká, že odvody do sociálnej poisťovne sú obmedzené odvodovými stropmi.

 

Čo to znamená vysvetlím na príklade. Ak zarábate povedzme 600€ v hrubom, zaplatíte vy ako zamestnanec 13,4% a váš zamestnávateľ 35,2% odvodov z týchto 600€. Ak by ste však zarábali desaťkrát viac, teda 6000€ (verte mi, sú medzi nami ľudia s takou mzdou) vaše odvody by boli 5,9% a vášho zamestnávateľa 16,62%. Je tomu tak preto, že z nemocenského a garančného poistenia sa platia odvody len z vymeriavacieho základu do výšky 1153,50€ a z dôchodkového poistenia, poistenia v nezamestnanosti a rezervného fondu solidarity do výšky 3076€. Odvodový strop nie je len u úrazového poistenia.

 

Kde sú teda tí, ktorí sa bijú do pŕs, že každý má z každej koruny (eura) platiť rovnakú daň? Pri dani to platí, ale pri odvodoch už nie? Koho by sa odstránenie odvodových stropov dotklo? No zamestnávateľov a zamestnancov s hrubou mzdou vyššou ako 3076€. Takže top manažéri štátnych, či pološtátnych podnikov, súkromných spoločností typu banky, poisťovne, dôchodcovské správcovské spoločnosti, telekomunikačné spoločnosti a samozrejme poslanci, župani, niektorí starostovia, primátori a pod. Pre ľudí s priemernými príjmami by sa nezmenilo nič, len by sa odstránila nerovnosť, ktorá spôsobuje, že čím vyššia mzda tým nižšie odvody. Do sociálnej poisťovne by odstránením odvodových stropov pritieklo viac peňazí na úkor zamestnancov s najvyššími príjmami. Hoci najvyššie príjmové skupiny a ich zamestnávatelia by to určite nevideli radi. Ale ak môže 35,2% a 13,4% platiť človek zo 600€ prečo nie aj zo 6000€?

 

V uvedenom príklade šesťtisícovej mzdy by štát dostal o 1564€ viac. Čistá mzda takého zamestnanca by klesla o 364,10€ zvyšok by odvádzal zamestnávateľ. Ak teda uvažujeme o zvyšovaní daňovej záťaže, ako nám to prezentuje najsilnejšia opozičná strana svojim návrhom takzvanej „milionárskej“ dane, nemali by sme najskôr odstrániť tieto nerovnosti?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?